Cześć!

Stworzyliśmy tę stronę, aby nieco pomóc Wam w przygotowaniach do Waszego Dnia. Oto garść pomysłów i inspiracji, które z pewnością uczynią Wasze wesele szczególnym. Dorzucamy też kilka porad, które ułatwią nam pracę, a zdjęcia i filmy stworzone podczas Waszego ślubu będą jeszcze ciekawsze! Nie traktujcie ich w żadnym wypadku jako nakazy, które musicie przestrzegać. Mamy jednak nadzieję, że zaczerpniecie z nich chociaż małą cząstkę 🙂

Przygotowania i błogosławieństwo

Jeżeli macie piękny ogród, a pogoda dopisuje, nie obawiajcie się zorganizować przygotowań do ślubu na zewnątrz! Zachęcamy też bardzo mocno do zaproszenia wizażystki do siebie, zamiast jeździć do salonu piękności. Fotografowanie w 'zakładach’ nie zawsze jest komfortowe – nie tylko dla nas ale i innych znajdujących się tam osób, w domu jest luźniej, a my mamy możliwość uwiecznić detale czy krzątającą się rodzinę. I tutaj ważne, dobrze jest gdy wizażystka zaczyna pracę 3-4h przed ślubem, nie wyobrażamy sobie że Pani Młoda chodzi w pełnym rynsztunku od 6.00 rano 🙂 Fotografowanie i filmowanie przygotowań to nie tylko pokazanie Waszego dnia od początku, jest to także chwila, gdzie rodzina może zobaczyć jak pracujemy. Zobaczą że nie muszą się nas wstydzić, można się z nami pośmiać i przyzwyczaić się do nas.

dwor_w_brzeznej_jaga_kuba_0006-1

dwor_w_brzeznej_jaga_kuba_0007-1

dwor_w_brzeznej_jaga_kuba_0011-1

dwor_w_brzeznej_jaga_kuba_0016-1

Jeśli po weselu nocujecie w hotelu mieszczącym się przy sali weselnej rozważcie przygotowania właśnie w hotelu! To świetny pomysł, kiedy alternatywą jest ciasne mieszkanie na czwartym piętrze bloku 🙂

First look

Na Polskich ślubach praktycznie w ogóle nie występuje, a jest absolutną normą na świecie. Generalnie chodzi o to, że Para Młoda pierwszy raz widzi się w ślubnym stroju. Często towarzyszą temu momentowi niesamowite emocje, które bardzo chcielibyśmy uwiecznić. Niech ten krótki film poniżej pokaże Wam o co w tym wszystkim chodzi:

To samo tyczy się błogosławieństwa. Po co gnieździć się w ciasnym domu, skoro ogród piękny a pogoda dopisuje? Wyjdźmy na zewnątrz

18699280_10154671691637965_7320479028820300077_o

Ceremonia ślubna

Pamiętajcie, że ślub to nie pogrzeb i przez cały czas miejcie na ustach nienaganny uśmiech! Pokażcie, że jest między Wami chemia, uśmiechajcie się do siebie, trzymajcie za dłonie, całujcie, rozmawiajcie z sobą. Nie dość, że rozluźni to atmosferę, to genialnie wygląda na zdjęciach i filmie!

Przypomnijcie Waszym gościom, żeby wstrzymali się tutaj od fotografowania czy filmowania. To naprawdę mocno uprzykrza nam życie i sprawia, że czasami nie możemy zrobić tak dobrych zdjęć, jak sobie zaplanowaliśmy.

Wejście i wyjście powinno być dostojne – nie spieszcie się.

Jeśli macie zaplanowane powitanie i wprowadzenie Was przez kapłana, nie idźcie zaraz z nim, tylko odczekajcie kilka sekund aż odejdzie i dopiero ruszcie – wtedy będziemy mieli możliwość sfotografować i sfilmować Was.

osada_mlynska_wesele-0045

dwor_w_brzeznej_jaga_kuba_0061-1

Pamiętajcie, że przysięgę małżeńską składacie sobie, a nie księdzu, ministrantowi czy kościelnemu, lub co gorsza urzędnikowi! Stójcie przodem do siebie, a bokiem do zebranych gości, patrzcie sobie w oczy, trzymajcie się za rękę.

0140

Po przysiędze możecie się pocałować na oczach zebranych gości (w niektórych parafiach postępowi księża sami do tego namawiają, a goście biją brawo nowożeńcom)

0168

Pamiętajcie, że wszystko, cokolwiek robicie w podczas uroczystości, róbcie powoli i dostojnie. Szczególnie tyczy się to wejścia lub wyjścia na uroczystość. I uśmiech, uśmiech, uśmiech!

Jeśli macie możliwość, namówcie księdza aby podpisanie dokumentów ślubnych odbyło się podczas ceremonii np na ołtarzu lub przygotowanym miejscu, a nie w ciemnej i ciasnej zakrystii.

0143

Zachęcamy do ogromnej ilości ryżu, czy płatków róż (które są lepsze, bo nie zostają we włosach 🙂 ) przy wyjściu z kościoła.

0201

Godzina koktajlowa

Często na naszych kawkach kiedy rozmawiamy o waszych ślubach pytacie się czy przed rozpoczęciem zabawy sprawdza się tak zwana „godzina koktajlowa” 🙂 A sprawdza się wspaniale! Goście zanim usiądą do stołów mogą się poznać i chwilkę porozmawiać popijając lampkę prosecco. Małe przekąski ratują największych głodomorów. Godzinka bardziej w stylu „slow” sprawia, że możecie chwilę ochłonąć z emocji po ceremonii, a w tym czasie my mamy okazję uchwycić piękne, swobodne portrety gości!

26910897_1970200806573249_4235634738446714231_o

Wesele

Zadbajcie o detale, winietki na stołach, kwiaty, tablicę z rozkładem stołów itp

0129

0128

0005

0004

Dużo się bawcie, rozmawiajcie z gośćmi przy stołach, pijcie, korzystajcie, bo to najprawdopodobniej najlepsza impreza, na której kiedykolwiek byliście 🙂

Wszelkiego rodzaju narracje podczas uroczystości

Lubimy emocje związane z wszelkiego rodzaju przemowami, towarzyszą temu uśmiechy, łzy. Jeśli chcecie, przygotujcie sobie jakieś mowy, które wygłosicie przy stołach. To na pewno urozmaici Wasz dzień 🙂

Życzenia gości

Wśród życzeń od Gości zdarzają się prawdziwe perełki, które lubimy wykorzystać do filmu. Pozwala nam, na to mikrofon krawatowy, który nosi przy sobie Pan Młody. Ciężko jednak osiągnąć pozytywny rezultat, gdy w pobliżu dobiega głośny dźwięk z głośnika. Zachęcamy Was, w związku z tym, do życzeń przed kościołem lub przed salą – na świeżym powietrzu.

Pierwszy taniec

jeśli przygotowaliście jakiś specjalny układ taneczny, zabrońcie zespołowi tworzenia jakichkolwiek kółeczek wokół Was. Zdecydowanie ułatwi nam to pracę.

Zdjęcie grupowe i sesja ustawiana (zdjęcia formalne)

Zdjęcie grupowe i formalne ustawiane z gośćmi staramy się wykonać zaraz po pierwszym bloku muzycznym. Wtedy na hasło zespołu/DJa wychodzimy na zewnątrz, robimy zdjęcia w wyznaczonym przez nas miejscu. Ważne abyście nie uciekali nigdzie w tym czasie. Zazwyczaj po tej krótkiej sesji formalnej zabieramy Was na kilka zdjęć plenerowych przy zachodzi słońca.

Oczepiny

Oczepiny są coraz mniej modnym elementem wesela. Jeśli już uzgodnicie z zespołem/DJem aby zamiast kółeczek ustawić Panny/Kawalerów w rzędzie, nie będzie wtedy niezręcznych sytuacji jak bukiet/muszka, które nie zostały złapane przez nikogo. A my na dodatek mamy dużo większą możliwość sfotografować i sfilmować ten moment. Pracujemy do 00:30, dlatego, jeśli chcecie je zarejestrować, pamiętajcie o tym, aby oczepiny zaczęły się punktualnie. Nie przeciągajcie ich, warto dogadać się z zespołem/DJem, aby część konkursów odbyła się wcześniej. Oczepiny to czas, gdzie wyraźnie widać po gościach spożyty alkohol. Obrazki podpitego kuzyna z koszulą na zewnątrz lub rubaszne konkursy gryzą się z stylowym reportażem, jaki od nas otrzymacie. Jeśli oczepiny przedłużą się, a Wam zależy na zdjęciach/filmie do samego ich końca pamiętajcie, że każde, dodatkowe 30 minut naszej pracy to koszt 300 zł x liczba osób pracujących nad reportażem.

Sesja plenerowa

Manicure i pedicure analogicznie jak w dniu ślubu

Ponownie zaangażujcie kosmetyczkę i fryzjera (jeśli urzekły was świetne zdjęcia ślubne z pleneru oglądane w internecie nie wierzcie w to, że to tylko zasługa Photoshopa).

Makijaż w dniu pleneru ma być „krzykliwy” nawet jeśli na co dzień nie malujecie się wcale, nie bójcie się śmiałego makijażu, obiektyw aparatu kocha mocny odważny makijaż, przekonacie się.

Wasza skóra musi być matowa i nie może się świecić w słońcu.

Wygospodarujcie odpowiednią ilości czasu na plener szczególnie gdy jest w innym dniu niż ślub.

Nie zabierajcie świadków!

Wyśpijcie się przed plenerem, bo niestety będzie to widać na zdjęciach (nie każdy fotograf lubi wyręczać kosmetyczkę i gabinet spa, psując sobie wzrok przy Photoshopie).

Zjedzcie coś wcześniej, dobrze nakręcony fotograf potrafi pracować bez odpoczynku kilka godzin (w tym czasie wy opadniecie z sił).

Warto mieć ze sobą wygodne buty, aby nie męczyć stóp chodząc po polach i łąkach w białych szpileczkach.

Uwagi ogólne:

Zorganizujcie ślub według Waszego pomysłu, a nie rodziców

Wybierzcie optymalną porę wizyty u kosmetyczki i fryzjera (nie 9h przed ślubem, a max 3h), a najlepiej zaproście ich do siebie do domu

Pamiętajcie, że Pan Młody też ma być piękny i zadbany, warto namówić go na wizytę u kosmetyczki i zadbać o fryzurę, paznokcie i cerę

Nie oszczędzajcie na make-upie! Pamiętajcie że ma być on fotograficzny, koniecznie matowy i dość silny.

Zastanówcie się dobrze, zanim podejmiecie decyzję o tym, jak ma wyglądać Wasza fryzura (zwykle refleksja przychodzi po czasie). Często bywa tak, że naturalnie rozpuszczone włosy Pani Młodej na sesji plenerowej innego dnia niż dzień wesela wyglądają dużo lepiej, niż skomplikowane konstrukcje na głowie w dniu ślubu 🙂

Zapomnijcie o naszej obecności, starajcie się NIGDY nie patrzeć w obiektyw.